Drop-in-dåb

Det er aldrig for sent at blive døbt. En dyr fest er ikke nødvendig. Det behøver ikke at være under søndagens højmesse, hvor alles blikke hviler på dig. Det spiller ingen rolle, om du er 9 eller 85 år gammel.


Hvis du er interesseret, skal du henvende dig i Sct. Peders kirke i Næstved lørdag den 25. september klokken 10-14.

Bemærk at det i år pga. Corona situationen kan blive nødvendigt at tilmelde sig et bestemt tidspunkt. Det vil blive annonceret her på siden, hvis det bliver aktuelt. Eller man kan kontakte Sct. Peders Kirkekontor.


Medbring billedlegitimation
Efter en kort samtale med en præst bliver du døbt. Du får din attest og en beskeden dåbsgave med det samme. 

Hvis du allerede er døbt, kan du ikke blive døbt igen, men er du i tvivl om, hvorvidt du er døbt, afklarer vi det på stedet. 


Hvis du ikke er dansk statsborger, men alligevel gerne vil døbes, skal du tage kontakt til en præst på forhånd – der kan gælde særlige regler for dig.


For børn under 18 år gælder det, at man skal medbringe begge forældre eller den ene forælder samt skriftlig tilladelse fra den anden på dåbsdagen.